Спершу був зуб. Живий, здоровий та повністю сформований. Якщо живий і здоровий зуб не берегти, то незабаром він стане хворим та мертвим. На зубі виникають різні недоліки. Це може бути карієс, а можуть бути різні хвороби зубів некаріозного походження.
Почнемо з карієсу. З’являється не відразу. Спочатку виникає так звана стадія крейдяної плями. На цій стадії все ще можна відновити. Якщо взятися за справу вчасно, то шляхом проведення ремінералізуючої терапії карієс цілком можна зупинити. Якщо пацієнт із лікарем не помітили крейдяної плями, то надалі на її місці з’явиться маленька дірочка. Це і є поверхневий карієс. Поверхневим він не дуже довго. Зуб при поверхневому карієсі болить від солодкого, кислого, солоного і іноді від механічних подразників. Причому біль короткочасний і одразу минає. Після цього поверхневий карієс швидко перетворюється на середній. При середньому карієсі зуб може зовсім не хворіти, а може навпаки реагувати ще на температурні подразники (коли зуб болить від морозива або гарячого борщу з пампушками). При глибокому карієсі зуб взагалі болить від усього поспіль.
Пульпа – це нерв із судинами, який є у кожному зубі. Так от, краще б вам її не чіпати, тому що при цьому карієс вже стає пульпітом! Якщо при карієсі біль від різних подразників одразу проходить, то при пульпіті може продовжуватись довго, особливо турбуючи вночі. Крім того, пульпіт найчастіше лікують радикальним чином, а саме – видаленням нерва із зуба. Але є речі страшніші навіть за пульпіт. Уявіть собі пульпу зуба, яка хворіла деякий час, взяла та померла! А померла, так і залишилася гнити у своєму кореневому каналі, а людина так і ходить із трупом нерва в зубі. Так виникає періодонтит.
Періодонтити проявляють себе дуже різноманітно. Гострі періодонтити можуть призвести до сильного болю та розпухання обличчя. Такі періодонтити легко переходять у періостити (запалення кісткової тканини лунки зуба) та остеомієліт (гнійно-некротичний розпад кістки та навколишніх її тканин навколо хворого зуба). Доторкнутися до зуба боляче навіть язиком, рот не відкривається і не закривається, навіть слина з рота тече іноді. Ось таке жалюгідне видовище! Дуже часто єдиним дієвим засобом є видалення зуба або (у кращому випадку!) розріз для випуску гнійного вмісту з подальшим довгим та нудним лікуванням, яке ще мало гарантоване.
В даний час, на жаль, за старою звичкою наші пацієнти не завжди приділяють належну увагу лікуванню зубів. Майже кожен вважає, що зубів у роті дуже багато і до знімного протезу йому дуже далеко. На жаль, це не так! Ви можете зробити красиву реставрацію зубів, поставити ідеальну форму та кольору металокерамічні коронки, навіть поставити вдало імплантат … але. Є мале, дуже важливе але! Якщо у Вас неякісно проліковані кореневі канали опорних зубів, всю Вашу гарну роботу потрібно буде зняти, викинути та займатися перелікуванням цих зубів. Якщо Ви не бажаєте просто на просто видалити. Вже давно довели: якщо в імплантату знаходиться зуб, який починає руйнуватися, то в запальний процес в результаті втягується і сам імплантат. І в цьому провини хірурга-імплантолога немає (що Вам довелося видалити імплантат), а винен Ваш зуб, на лікуванні якого Ви вирішили заощадити гроші.
А тепер повернемось до обіцяних захворювань зубів некаріозного походження. Вони зустрічаються досить часто та їх безліч.
У період розвитку зуба може розвинутись гіпоплазія зуба та флюороз.
Гіпоплазія – це недорозвинення чи порок розвитку твердих тканин зуба. Виглядає, як плями, поглиблення та борозни. Найчастіше уражається одразу група зубів, рідше окремі зуби.
Флюороз – це теж гіпоплазія, але викликана підвищеним вмістом фтору у цій місцевості, особливо у воді. У нормі фтору має бути 1,5 мг\л. Ці ушкодження формуються ще за розвитку зуба, для його прорізування.
Після прорізування із зубами трапляються такі біди, як стирання зубів, ерозія, клиноподібний дефект, кислотний некроз твердих тканин тощо.
Стертість зубів буває фізіологічна та патологічна. Фізіологічна – річ цілком природна, відбувається у всіх людей протягом життя від постійного жування. Ну, їсти ж щось потрібно! Фізіологічне стирання мало помітне і не завдає ніяких незручностей. А ось патологічне стирання призводить до такого стану зубів, вони можуть стертися під корінь і бути висотою з рівня ясна. Справа вкрай неприємна та шкідлива. Тут вже лікувати доведеться обов’язково, і найчастіше, виготовлення всіляких протезів і коронок.
Ерозія та клиноподібний дефект виникають на пришийковій ділянці зуба. Відрізняються тим, що ерозія буває різної форми, а клиноподібний дефект схожий на вирубаний лісорубом шматок дерева перед тим, як дерево звалиться. Ерозія часто болить, а клиноподібний дефект майже ніколи не болить.
Що таке пломби, реставрації та художні реставрації?
Пломба – це відновлення тканин зуба (емалі і дентину) при їх втраті до 1/3 об’єму коронки зуба в результаті каріозного, некаріозного процесу, травматичних пошкоджень та ін. Проводиться пломбувальними матеріалами (цементи, композити, компомери, ормокери) в одношаровій техніці, матеріал має один відтінок та усереднену насиченість.
Реставрація – відновлення тканин зуба при втраті опорних структур коронкової частини зуба пломбувальними фотополімерними матеріалами у дво- або тришаровій техніці з обов’язковою імітацією всіх оптичних властивостей емалі та дентину.
Художня (естетична) реставрація – це відновлення твердих тканин зуба і, при необхідності, корекція анатомічної форми в естетичних параметрах зуба і зубного ряду і введення зуба в гармонійну оклюзію з орієнтацією на вимоги пацієнта пломбувальними фотополімерними матеріалами в багатошаровій техніці, тобто стільки шарів, скільки потрібно для досягнення завдань (повна передача кольору та прозорості).